STM32-M0

28.03.2023

Po několika měsíčním zvažování a studování datasheetů jsem se úplně odklonit od 8 bitových mikrořadičů. Není to ani úplně z důvodu, že by dnešní moderní 8 bitové mikrořadiče byly až tak nevýkonné. Ale z pragmatických důvodů.        V technickém porovnání vyšel 32 bitový ARM rodiny Cortex M0 jako vítěz.

S mcu od Atmelu jsem prošel přes jádro 8051, AVR, až k xmega rodině. Po cca 15 letech používání těchto mikrořadičů jsem asi již vyčerpal jejich potenciál. Krátce mě zaujala nová rodina mikrořadičů AVR řady DA, DB, DD...ale je to stále dost omezené a při vyčerpání výpočetního výkonu a periferií není možnost posunu dále při udržení stejného jádra. Koketoval jsem s myšlenkou přechodu k PIC18, ale teď už mi to nepřijde rozumná volba.

U mého zaměstnavatele se budu mikrořadičům AVR věnovat ještě hodně dlouho. Bylo vyvinuto hodně hw i sw a jistě to má budoucnost. Ze svého pohledu a progresu či dalšího odborného růstu jsem zvolil v rámci elektro dílny přechod na 32 bitové mikrořadiče rodiny M0.

Logickým důvodem je to, že při nedostatku výkonu lze navrhovat zařízení na vyšších jádrem M0->M3->M4 atd.. Vývojové prostředky a i IDE prostředí mi jsou již dobře známa a argument "kanón na vrabce" neuznávám. Při produkci několik tisíc řídících desek s mcu AVR ročně, může pak nastat docela velký problém, že již není kam se výkonnostně posunout.

Krabička od mouseru je jen začátek, programátor ST-link-v3, mcu ST32F072VB......a pokračuji dále :).