Opravy elektroniky a zase ty elyty

30.04.2022

Často věnuji v dílně dost času i servisu elektroniky. Oprava neznámé elektroniky bez potřebné dokumentace je časově náročnější a většinou se z tohoto důvodu ani finančně nevyplatí. Ceny mnohé spotřební elektroniky jsou tak nízké, že i 2-3 hodiny věnované opravě se majiteli nevyplatí.

Trochu rozdílná situace je udražších zařízení jako jsou varné desky, řídící jednotky kotlů atd.. Nejčastější závadou je právě elektrolytický kondenzátor. Nevím kolik zařízení jsem posledních 20 let servisoval, ale  nejčastější závadou byl vadný elektrolytický kondenzátor. Na deskách elektroniky je ve většině případů třeba stabilizovat napájecí napětí. To se provádí pomocí lineárních nebo spínaných stabilizátorů. Lineární stabilizátory nejsou tak náchylné na parametry elektrolitických kondenzátorů, ale pro větší proudové zatížení nejsou vhodné díky malé účinnosti.

Daleko větší nároky na elektrolytické kondenzátory jsou ve spínaných stabilizátorech. V tomto zapojení pracují elektrolytické kondenzátory ve spínaném režimu, kdy pracují na frekvencích desítek až stovek kilohertzů. A právě zde se projeví časově zhoršující se parametry elektr. kondenzátoru. Na vině je především parametr ESR, což je ekvivalentní sériový rezistor. Nejdříve totiž dojde ke zhoršení tohoto parametru a až následně ke snížení kapacity kondenzátoru. Nelze tak pro kontrolu použít běžný měřák kapacity, ale musí se použít měřič ESR kondenzátoru.

Shrnuto a podrženo pár desítek minut práce a několik nových kvalitních kondenzátorů dokáže prodloužit životnost zařízení o mnoho let. Pokud se mi stejné kusy elektroniky dostávají do ruky opakovaně, většinou dělám kompletní reCap, výměna všech elytů a zařízení spolehlivě funguje dál. Majitel nemusí utrácet tisíce za nové zařízení. A to se vyplatí. :)