Jaký mikrokontrolér?

14.03.2023

Od podzimu loňského roku se "řeším" v hlubším studium mikrořadičů. Není to úplně jednoduchá záležitost, protože to vyžaduje vždy speciální programátor, hw prostředky a hlavně spoustu času pro nastudování dokumentace daných mikrořadičů. Přiznám se, točil jsem se v kruhu a nebylo jednoduché se vymotat.  mikrořadiče s jádrem AVR používám cca 20 let a dovolím si říci, že jsem velmi pronikl do jejich problematiky. Chtěl jsem z určitých důvodů se posunout dál a tak nastudoval a zakoupil "konkurenci" PIC18 rodinu "K42". Považuji je za velmi schopné řadiče, ale.....

Jak u mikrořadičů s jádrem AVR, tak i PIC18 jsem narazil na nedostatky, které by  v mé elektronice navrhované pro různé zákazníky mohli znamenat problém. Vždy když narazíte na nedostatek, mnohdy je už pozdě.

A právě proto jsem nakonec zavrhl pokračování ve vývoji elektroniky založené na 8.bit. mikrořadičích. Je to můj pohled za kterým si stojím. Ale vývoj nezastavíš, jádro Cortex M0 považuji za adekvátní náhradu za 8/16 bitové mikrořadiče. Nabízí výrazně lepší výpočetní výkon i periferie, než které mi nabízí rodina AVR nebo PIC18.

Tak výhercem jsou 32. bitové mikrořadiče STM32, rodiny Cortex M0. Už několikrát jsem je porovnával a rozdíl byl velmi markantní ve prospěch STM32. A tím bych to asi uzavřel, ano tyto mikrořadiče jsou složitější a v některých aplikacích je i M0 "kanón na vrabce", ale je lepší mít výkonovou rezervu, než-li pak řešit jak nahradit 8 bitový mikrořadič za výkonnější.

Vítěz STM32 :)